HAKKIMIZDA

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi dünyamızı birlikte paylaştğımız türlerin ve bu türlerin çeşitliliğinin, doğal yaşam alanlarının özelliklerini ve korunmasının önemini göstermek amacıyla kurularak 29 Nisan 2017 tarihinde kapılarını ziyarete açmıştır. Memeliler, kuşlar, sürüngenler ve böceklere ek olarak bünyesindeki sualtı dünyasında da balıklar ve omurgasız su canlılarıyla zengin bir koleksiyona sahiptir.

Bir biyoçeşitlilik hikayesi anlatmak uzere kurgulanmış olan bahçemizde yaşayan her tür ayrı bir habitatı, dünyamızın tür zenginliğini göstermek üzere seçilmiştir. Bahçemizde yer alan canlılar doğal yaşam ortamlarına en yakın şekilde tasarlanmış alanlarda barndırılmaktadır.

Eskişehir Hayvanat Bahçesini ziyaretiniz esnasında rakunları Kuzey Amerika'daki çam ormanlarının bir kesitinde, mirketleri Afrika'da çok fazla canlı türünün bulunmadığı ıssız topraklarda tüneller kazmış halde, koatileri Güney Amerika'da yüksek ağaçlara tırmanıp oynar ya da tembellik ederken, yağmur ormanlarına ait rengarenk kuş, sürüngen ve kurbağaları özel iklimlendirme sistemine sahip Tropik Merkezimizde, Humboldt penguenlerini ve kürklü fokları yine Güney Amerika'da Şili ve Peru'nun okyanusa açılan kayalık sahillerinden bir kesitte görüp dünyadaki tür çeşitliliğinin korunması için tüm bu habitatların korunması gerektiğini ve insanoğlunun bugün yaptığtı her tercihin bu türlerin ve kendisinin; aslında dünyamızın geleceğini nasıl belirlediğini fark edeceksiniz.

Bahçemiz aynı zamanda bölgenin Yaban Hayatı Kurtarma Merkezi olup; Üretim ve Rehabilitasyon Merkezimizde tecrübeli ekibimiz tarafından doğadan yaralı ve/veya bakıma muhtaç halde gelen canlıların tedavi, bakım ve rehabilitasyon protokolleri gerçekleştirilmektedir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bu alanda da bir ilke imza atarak aldığı Büyükşehir Belediyesi Meclis kararıyla Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin bilet gelirinin %5’ini Yaban Hayatı Koruma fonuna aktarmaktadır. 

 

                                                                                         

PAYLAŞ

DUYURULAR

  • HAYVANAT BAHÇEMİZ RAMAZAN BAYRAMINDA ARİFE GÜNÜ KAPALI, BAYRAMIN 1-2-3. GÜNLERİ ZİYARETE AÇIK OLACAKTIR.

  • RAMAZAN AYINDA ZİYARET SAATLERİMİZ: 10:00-17:00'DİR. BİLET GİŞEMİZ İSE 16:00'DA KAPANMAKTADIR.