HAYVANLAR

KUŞLAR


Tüyleri olan tek hayvan kuşlardır. Bu tüyler insanın tırnak ve saçını oluşturan madde olan keratin den yapılmıştır. Kuşların kanatları vardır ve aynı insan kolu gibi kemiklere sahiptir. Ancak farklı düzenlenmiştir. Kuş iskeletlerinin kemiklerinin içlerinin bir kısmı boştur ve bu boşluk kuşların uçabilecek kadar hafif olmasını sağlar. Dünyada 9800 den fazla kuş türü vardır. 1.8 gr ağırlığıyla sinek kuşu en küçük kuş olurken devekuşu 2.5 metre 160 kilo ağırlığıyla en büyük kuştur.

Değişik şekillerde beslenirler ve gaga yapıları buna göredir. Bazıları sadece bitki ile beslenirken, diğerleri böcek, balık ya da yılanla beslenebilir.

Tüm kuşlar uçamaz buna örnek penguen, kivi kuşu ve deve kuşudur.

Kuşların kendilerine has omurgaları vardır. Sıcakkanlıdırlar. Sadece yumurtlayarak ürerler.

BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ?

 • Deve kuşları 2 metrelik ayaklarıyla saatte 69 kilometre hızla koşabilir.
 • Sinek kuşu geriye doğru uçabilir ama yürüyemezler. Dakikada 1260 kez kalpleri atabilir.
 • Pelikan 9 litre suyu gagasında taşıyabilir.
 • Güney Amerika Akbabası yumurtası o kadar kalındır ki yavruların kabuğu kırabilmesi 1 haftasını alır.

PAYLAŞ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

 
Ekim - Kasım
Mart - Nisan
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 17.00
Bahçe Kapanış: 18.00
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 17.00
Bahçe Kapanış: 18.00
 
Aralık - Ocak - Şubat
Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 16.00
Bahçe Kapanış: 17.00
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 18.00
Bahçe Kapanış: 19.00
 
Pazartesi günleri kapalıyız.

HABERLER

 • ANTİLOP YAVRUSU MÜJDESİ

  Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması Birliği’nin ‘Tehdide Açık’ kategorsine aldığı Antiloplar için, Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nden güzel bir haber. Altı ay süren hamilelik sonrası anne antilopun dünyaya getirdiği yavru, yeni yıl müjdesi olara

 • AKBABA BEÇ TAVUĞU YAVRUSU

  Tiz sesleri ve mavi-siyah parlak tüyleriyle dikkat çeken Eskişehir Hayvanat Bahçesi Papağan Evi’nde yaşayan Afrika kökenli Akbaba Beç Tavukları ailesine yeni bir yavru katıldı.

 • BABA KAPİBARA DOĞUMU HEYECANLA BEKLEDİ

  Hayvanlar Dünyasında da babalık heyecanı, insanlarda olduğu gibi kapı önünde bekleyerek yaşanabiliyor. Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde kapibara ailesinin doğum bekleyişi görüntülendi. Baba kapibara kapıda beklerken, eşi iki yavru doğurdu.

 • DEV EMU YUMURTALARI KULUÇKADA

  Eskişehir Hayvanat Bahçesi yetkilileri, devekuşundan sonra yeryüzünün en iri kuşu olan emuların kuluçka makinesindeki dev koyu yeşil yumurtalarından çıkacak yavruları heyecanla bekliyor.

 • HAYVANAT BAHÇESİNDE YAVRU MAYMUN SEVİNCİ

  Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesinde yaşayan Grivet maymunlar ailesine 1,5 aylık ve 10 günlük iki yavru katıldı. Dünyaya gelen yavrular sevimlilikleri ile Hayvanat Bahçesi çalışanlarının gözdesi oldu.