HABERLER

AKBABA BEÇ TAVUĞU YAVRUSU


Tiz sesleri ve mavi-siyah parlak tüyleriyle dikkat çeken Eskişehir Hayvanat Bahçesi Papağan Evi’nde yaşayan Afrika kökenli Akbaba Beç Tavukları ailesine yeni bir yavru katıldı.

Açıldığı günden bu yana çok sayıda yavrunun doğumunun gerçekleştiği Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde bu kez Akbaba Beç Tavuğu çiftin bıraktığı yumurtalardan bir yavru dünyaya merhaba dedi.

  
Beçtavuğugiller familyasının vahşi yaşamda ender görülen türlerinden biri olan Akbaba Beç Tavukları. Afrika’nın belirli bir bölgesinde sınırlı olarak yaşıyor. Dikenli çalılıklar ve kuru çöl alanlarında yaşayan mavi-siyah parlak tüylü sevimli hayvanlar, tohumlar, kökler, yumrular, küçük sürüngenler ve böceklerle beslenirler. Su gereksinimlerini yedikleri besinlerden karşılayan Akbaba Beç Tavukları, büyük gruplar halinde yaşarlar. Çiftleşme zamanı çiftler gruptan ayrılarak, kendilerine yuva yaparlar.  3-18 yumurta bırakan Akbaba Beç Tavuklarının kuluçka dönemi 28 gün sürüyor. Mükemmel koşucu olan Akbaba Beç Tavukları, tehlike anında çok yüksek desibelde ses çıkartırlar.

Hayvanat Bahçesi yetkisi, Papağan Evi bölümünde yaşayan 14 Akbaba Beç Tavuklarından bir çiftin bıraktığı yumurtaların 28 gün kuluçka makinasında bekletildiğini belirterek, “ Yumurtalardan bir yavru çıktı. Yavru Akbaba Beç Tavuğunun siyah-kahverengi tüyleri büyüdükçe renk değiştirerek mavi-siyah olaca

PAYLAŞ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

 
Ekim - Kasım
Mart - Nisan
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 17.00
Bahçe Kapanış: 18.00
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 17.00
Bahçe Kapanış: 18.00
 
Aralık - Ocak - Şubat
Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 16.00
Bahçe Kapanış: 17.00
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 18.00
Bahçe Kapanış: 19.00
 
Pazartesi günleri kapalıyız.

HABERLER

 • ANTİLOP YAVRUSU MÜJDESİ

  Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması Birliği’nin ‘Tehdide Açık’ kategorsine aldığı Antiloplar için, Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nden güzel bir haber. Altı ay süren hamilelik sonrası anne antilopun dünyaya getirdiği yavru, yeni yıl müjdesi olara

 • AKBABA BEÇ TAVUĞU YAVRUSU

  Tiz sesleri ve mavi-siyah parlak tüyleriyle dikkat çeken Eskişehir Hayvanat Bahçesi Papağan Evi’nde yaşayan Afrika kökenli Akbaba Beç Tavukları ailesine yeni bir yavru katıldı.

 • BABA KAPİBARA DOĞUMU HEYECANLA BEKLEDİ

  Hayvanlar Dünyasında da babalık heyecanı, insanlarda olduğu gibi kapı önünde bekleyerek yaşanabiliyor. Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde kapibara ailesinin doğum bekleyişi görüntülendi. Baba kapibara kapıda beklerken, eşi iki yavru doğurdu.

 • DEV EMU YUMURTALARI KULUÇKADA

  Eskişehir Hayvanat Bahçesi yetkilileri, devekuşundan sonra yeryüzünün en iri kuşu olan emuların kuluçka makinesindeki dev koyu yeşil yumurtalarından çıkacak yavruları heyecanla bekliyor.

 • HAYVANAT BAHÇESİNDE YAVRU MAYMUN SEVİNCİ

  Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesinde yaşayan Grivet maymunlar ailesine 1,5 aylık ve 10 günlük iki yavru katıldı. Dünyaya gelen yavrular sevimlilikleri ile Hayvanat Bahçesi çalışanlarının gözdesi oldu.