HABERLER

DEV EMU YUMURTALARI KULUÇKADA


Eskişehir Hayvanat Bahçesi yetkilileri, devekuşundan sonra yeryüzünün en iri kuşu olan emuların kuluçka makinesindeki dev koyu yeşil yumurtalarından çıkacak yavruları heyecanla bekliyor.

Avustralya’ya özgü uçamayan, fiziki görünümleri deve kuşlarına benzeyen emu kuşu dişisinin üç günde bir yuvaya bıraktığı beş dev yumurta kuluçka makinesinde özenle korunuyor. Koyu yeşil dev yumurtalarda büyüyen yavrular 48-56 gün içerisinde dünyaya merhaba diyecekler.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesinde kendisi gibi Avustralya’ya özgün Valabiler ile birlikte yaşayan Emular 36-40 kilogram ağırlığında ve ortalama 1 metre 70 santim boyundadır. Sürü halinde yaşayan Emular saatte 7 kilometre hızla uzun yürüyüşler yapabiliyor ve gerekli durumda saatte 50 kilometre hızla koşabiliyorlar.

Üreme döneminde olan Eskişehir Hayvanat Bahçesindeki dişi Emuların, yaklaşık 3 günde bir bıraktıkları ortalama 525 gram ağırlığındaki dev yumurtalar, görevliler tarafından daha güvenli bir yol olan kuluçka makinesine yerleştiriliyor.  Hayvanat Bahçesi yetkilileri, kuluçka süresi boyunca yumurtaların gerekli ısı ve nem değerlerinde tutulduğunu, ağırlıklarının her gün tartılarak, izlemeye alındığını belirterek, yavruların yumurtadan çıktıklarında yaklaşık yarım kilo ağırlığında ve 25 santimetre boyunda siyah beyaz çizgili olacaklarını söylediler.

Eskişehir Hayvanat Bahçesinde bulunan sekiz Emunun bulundukları alandaki yuvaları özel biçimde yumurtalarının şekli ve koyu yeşil renkte tasarlandı.

PAYLAŞ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

 
Ekim - Kasım
Mart - Nisan
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 17.00
Bahçe Kapanış: 18.00
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 17.00
Bahçe Kapanış: 18.00
 
Aralık - Ocak - Şubat
Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 16.00
Bahçe Kapanış: 17.00
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 18.00
Bahçe Kapanış: 19.00
 
Pazartesi günleri kapalıyız.

HABERLER

 • ANTİLOP YAVRUSU MÜJDESİ

  Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması Birliği’nin ‘Tehdide Açık’ kategorsine aldığı Antiloplar için, Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nden güzel bir haber. Altı ay süren hamilelik sonrası anne antilopun dünyaya getirdiği yavru, yeni yıl müjdesi olara

 • AKBABA BEÇ TAVUĞU YAVRUSU

  Tiz sesleri ve mavi-siyah parlak tüyleriyle dikkat çeken Eskişehir Hayvanat Bahçesi Papağan Evi’nde yaşayan Afrika kökenli Akbaba Beç Tavukları ailesine yeni bir yavru katıldı.

 • BABA KAPİBARA DOĞUMU HEYECANLA BEKLEDİ

  Hayvanlar Dünyasında da babalık heyecanı, insanlarda olduğu gibi kapı önünde bekleyerek yaşanabiliyor. Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde kapibara ailesinin doğum bekleyişi görüntülendi. Baba kapibara kapıda beklerken, eşi iki yavru doğurdu.

 • DEV EMU YUMURTALARI KULUÇKADA

  Eskişehir Hayvanat Bahçesi yetkilileri, devekuşundan sonra yeryüzünün en iri kuşu olan emuların kuluçka makinesindeki dev koyu yeşil yumurtalarından çıkacak yavruları heyecanla bekliyor.

 • HAYVANAT BAHÇESİNDE YAVRU MAYMUN SEVİNCİ

  Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesinde yaşayan Grivet maymunlar ailesine 1,5 aylık ve 10 günlük iki yavru katıldı. Dünyaya gelen yavrular sevimlilikleri ile Hayvanat Bahçesi çalışanlarının gözdesi oldu.