HABERLER

HAYVANAT BAHÇESİNİN NÜFUSU ARTTI


Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde yumurtadan çıkan 30 Mahmuzlu Akdeniz Kaplumbağa yavrusu Tropik Merkezde veteriner hekimlerin kontrolünde sağlıklı biçimde büyüyorlar.

Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde bulunan ve Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması Birliğinin (IUCN) her yıl hayvanların dünya üzerindeki sayıları belirlenerek açıklanan Kırmızı Listesine göre ‘Hassas’ kategorisinde gösterilen Mahmuzlu Akdeniz Kaplumbağalarının bıraktığı yumurtalardan 30 yavru dünyaya geldi.

Hayvanat Bahçesinde 8 adet olan ve Türkiye’de Doğu Karadeniz dışında, habitatın uygun olduğu kuru, taşlı ve kumlu arazilerde yaşayan Mahmuzlu Akdeniz Kaplumbağalarının dişileri bu yılın Mayıs ayı sonunda arka ayaklarıyla açtıkları çukurlara çok sayıda yumurta bıraktılar. Ağustos sonunda yumurtalarından çıkan 30 yavru veteriner hekimler tarafından kontrolleri yapılarak Hayvanat Bahçesinin Tropik Merkezine aktarıldılar.     

Yavru kaplumbağaların anne ve babalarının toprak içine gömülerek 4-6 ay kış uykusuna yattıklarını belirten Hayvanat Bahçesi veteriner ve biyologları, “Yavruları daha güvenlikli bir alan olan Tropik Merkezde sağlıklı büyümelerine yardımcı olacağız. Yavruları brokoli,  marul gibi yeşilliklerle besliyor ve belirli aralıklarla vücut ölçülerini ve ağırlıklarını takip altında tutuyoruz. Büyüdükten sonra belirlenecek yerlere salınmalarını gerçekleştirileceğiz” dedi.

Ziyaretçiler yavru kaplumbağaları Hayvanat Bahçesinin içerisindeki Tropik Merkezde bulunan ‘Sağlık Merkezi’ bölümünde görebilirler.

PAYLAŞ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

 
Ekim - Kasım
Mart - Nisan
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 17.00
Bahçe Kapanış: 18.00
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 17.00
Bahçe Kapanış: 18.00
 
Aralık - Ocak - Şubat
Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 16.00
Bahçe Kapanış: 17.00
Açılış: 10:00
Gişe Kapanış: 18.00
Bahçe Kapanış: 19.00
 
Pazartesi günleri kapalıyız.

HABERLER

 • ANTİLOP YAVRUSU MÜJDESİ

  Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması Birliği’nin ‘Tehdide Açık’ kategorsine aldığı Antiloplar için, Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nden güzel bir haber. Altı ay süren hamilelik sonrası anne antilopun dünyaya getirdiği yavru, yeni yıl müjdesi olara

 • AKBABA BEÇ TAVUĞU YAVRUSU

  Tiz sesleri ve mavi-siyah parlak tüyleriyle dikkat çeken Eskişehir Hayvanat Bahçesi Papağan Evi’nde yaşayan Afrika kökenli Akbaba Beç Tavukları ailesine yeni bir yavru katıldı.

 • BABA KAPİBARA DOĞUMU HEYECANLA BEKLEDİ

  Hayvanlar Dünyasında da babalık heyecanı, insanlarda olduğu gibi kapı önünde bekleyerek yaşanabiliyor. Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde kapibara ailesinin doğum bekleyişi görüntülendi. Baba kapibara kapıda beklerken, eşi iki yavru doğurdu.

 • DEV EMU YUMURTALARI KULUÇKADA

  Eskişehir Hayvanat Bahçesi yetkilileri, devekuşundan sonra yeryüzünün en iri kuşu olan emuların kuluçka makinesindeki dev koyu yeşil yumurtalarından çıkacak yavruları heyecanla bekliyor.

 • HAYVANAT BAHÇESİNDE YAVRU MAYMUN SEVİNCİ

  Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesinde yaşayan Grivet maymunlar ailesine 1,5 aylık ve 10 günlük iki yavru katıldı. Dünyaya gelen yavrular sevimlilikleri ile Hayvanat Bahçesi çalışanlarının gözdesi oldu.